Paylaş
İZMİR KONAK BELEDİYESİ HİZMET BİNASI YARIŞMASI, 2015 - EŞDEĞER MANSİYON

İZMİR KONAK BELEDİYESİ HİZMET BİNASI YARIŞMASI, 2015 - EŞDEĞER MANSİYON

Konak’ta Basmane Meydanından Tepecik yönüne giderken Gaziler Caddesi ile Yeşildere Caddesi’nin kesiştiği alanda İzmir İtfaiye Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü’nün karşısında konumlanan yapı Yeşildere Mahallesi’nin de kente açıldığı noktada konumlanmaktadır. Bu alanda Yeşildere yolu yapılaşma ve işlevleri açısından bir sınır oluşturmaktadır. Yolun batı yönü Alsancak ve Konak gibi merkezi iş ve yaşam alanlarına yakınlığından dolayı doğuda kalan kısma göre daha düzenli bir yapılaşmaya sahiptir. Bu bölgede özel hastane, büro, otel gibi kamusal yönü güçlü yapılar çoğunluktadır. Doğu yönü ise konut ağırlıklı gelişim göstermekle birlikte çoğunlukla düzensiz gecekondu yerleşimlerinden oluşmaktadır. Kuzeyde sınırı oluşturan Gaziler Caddesi’nde ise yine iş yerleri, kamu hastane ve kurumları, inşaatçılar çarşısı gibi İzmir’de sektörelbazlı ayrışmanın oluşturduğu yapılaşmalar bulunmaktadır.

Çevresini saran yapı ve ulaşım ağları bir hayli karmaşık olan arsada en büyük potansiyel; güneyde bulunan konut alanları ve bu alanların dönüşümü, gelecekte oluşacak yeni düzenlemeler ile ortaya çıkacak kentsel ilişkiler ağının olduğu söylenebilir.

Yarışma alanının sınırlarının da güneydeki bu dönüşüm alanının bir kısmını kapsaması bu ilişkinin nasıl kurulacağı yönünde önerilerin geliştirilmesi olarak yorumlanmıştır.

 

Künye

 • Yer
  : İzmir, Konak
 • Tür
  : Yarışma Projesi, Eşdeğer Mansiyon Ödülü
 • Konu
  : Konak Belediyesi Hizmet Binası
 • İşveren
  : Konak Belediyesi
 • Projelendirme Yılı
  : 2015
 • İnşaat Alanı
  : 24.580 m2
 • Proje Ekibi
  : Deniz Dokgöz, Ferhat Hacialibeyoğlu, Orhan Ersan, Gülcan Afacan, Ibrahim Yiğiter, Sümeyra Erkmen, Başak Elbaş