Paylaş
LAPSEKİ HÜKÜMET KONAĞI ÖN SEÇİMLİ MİMARİ PROJE YARIŞMASI, 2014 - 2. ÖDÜL

LAPSEKİ HÜKÜMET KONAĞI ÖN SEÇİMLİ MİMARİ PROJE YARIŞMASI, 2014 - 2. ÖDÜL

Tasarım alanı ve yerleşim kararları

Proje alanı çevresindeki parseller ile ilgili düzenlemelerin temelinde Yeni Hükümet Konağı ve Ziraat Bankası binasının erişilebilirliği ve görünürlüğü önemsenmiştir. Bu düşünceyle Kreş olarak kullanılan yapı ve hastane binasının yıkılması (2 ve 3 numaralı parseller); mevcut otobüs durakları alanının ise ( 5 numaralı parsel) balıkçıların bulunduğu 6 numaralı alana taşınması ve bu alanda her iki işlevin bütüncül bir kurguyla düzenlenmesi öngörülmüştür. Alana ilişkin alınan kararlar sonucunda kıyı bandının sürekliliğine eklemlenen bir meydan (Yeni kent meydanı) yaratılarak, kıyı bandı sürekliliğinde iskeleye ulaşım haricindeki araç hareketliliği ve durağanlığı Atatürk Caddesi yönüne aktarılmıştır. Öneri yerleşim kurgusu ile kıyı yönündeki yapılaşma eğilimi Atatürk Caddesi hattına yönlendirilerek, cadde üzerinde kütle sürekliliği dolu-boş dengesi ile sağlanmıştır. Hükümet Konağı, meydan, kıyı hattı ve kafe-otobüs durakları bölgesi ise yapısal bir öğe olarak saçak/kent takı ile tanımlanarak, tasarım alanı bütüncül bir yaklaşımla tanımlanmıştır.

Yaya önceliğinin gözetildiği kıyı bandı kullanımında kentlinin deniz ile ilişkisini güçlendirmeye yönelik kıyı terası (denize inen amfi) ve deniz üzerinde ahşap iskeleler önerilmiştir. Ayrıca kıyı hattı boyunca önerilen yeşil doku ile deniz-kara yolu arasında tampon bir bölge oluşturulmuştur. Yapı yerleşim kararları / İşlevsel çözümleme Lapseki Hükümet Konağı’nın yapılaşma kararının başında, iç mekan ve dış mekan kullanımları arasındaki ilişkilerin önemsenerek, kamusallığın sürekliliği vurgusunun ön planı çıkarılması gelmektedir. Bu anlamda erişebilirlik ve görünürlük ölçütleri gözetilerek, kıyı bandı ve Atatürk Caddesi arasında erişime olanak sağlayan bir yerleşme ve yapılaşma kararı alınmıştır. Atatürk Caddesi yönünde yapının girişlerinin de konumlandığı bir boşluk/niş yaratılarak, bu boşluğun oluşturulan yeni kent meydanı ve Halk Bahçesi aracılığıyla kıyı bandına eklemlenmesi kurgulanmıştır. Oluşturulan bu boşlukta yer alan rampa ile yapıya bir üst kottan da girişler sağlanabilirken; bu kotta oluşturulan açık mekan sürekliliği ile deniz yönündeki etkinlik amfisine ulaşılarak kıyı bandı ve Atatürk Caddesi arasındaki erişim alternatifleri güçlendirilmiştir.

Künye

 • Yer
  : Çanakkale, Lapseki
 • Tür
  : Ön Seçimli Yarışma, 2.Ödül
 • Konu
  : Hükümet Konağı
 • İşveren
  : Çanakkale İl Özel İdaresi
 • Projelendirme Yılı
  : 2014
 • İnşaat Alanı
  : 7.775 m2
 • Proje Ekibi
  : Ferhat Hacıalibeyoğlu, Deniz Dokgöz, Orhan Ersan, Turgut şakiroğlu, Gülcan Afacan, Volkan Barboros, Peyzaj Mimarı Deniz Külekçi, Kortay Ceylan,gizem Yazıcı, Ceren Doğan, Ilkem Kılıç,