Paylaş
LÜLEBURGAZ KADIN AKADEMİSİ MİMARİ PROJE YARIŞMASI, 2015 - 1. ÖDÜL

LÜLEBURGAZ KADIN AKADEMİSİ MİMARİ PROJE YARIŞMASI, 2015 - 1. ÖDÜL

Lüleburgaz Yıldızları Akademisi, kadınların toplumsal hayata katılımlarına, üretimlerine ve diğer ailesel problemlerinin çözümlenmesi ve destek olunmasına yönelik bir yapı.Ağırlıklı olarak çocuk ve kadınların uzmanlarla iletişim kurarak gelişim ve üretim anlamında etkinliklere katılabilecekleri, çeşitli kongre ve seminerlere halkın da katılımıyla birlikte çözümler üretileceği bir merkez.

Kadın sığınma evi ve çocuk bakım evleri, kreşin de bulunduğu merkez kullanıcıların yapıyla güçlü bir ilişkiye girmesini yapının 24 saat kullanılmasını sağlıyor. Bu yüzden merkezde kentten farklı olarak bir yaşam örgüsü oluşuyor. Bu yaşam örgüsü spor alanları ve ekolojik tarım alanları, üretim atölyelerinin de etkisiyle yeni bir tür insan-doğa-yaşam ilişkisi çerçevesi kuruyor. Akademi bir anlamda komün bir yaşam formunu geliştiriyor.

Tekirdağ kent merkezi dışında, yeni gelişmekte olan konut bölgesinde, boş bir yapı adasında tasarlanan akademi, yapı adasının yaklaşık %50’ sinde, belirlenen sınırda yapılaşan, kalan alanların ise açık alan önerileriyle değerleneceği bir parsel.

Alanın doğusundan geçen İstasyon Caddesi kentten ulaşımı sağlayan en önemli arter.Akademinin ana girişi bu caddeden alınırken kadın sığınma evi ve çocuğa yönelik birimlerin girişleri kuzeydeki sokaktan alınmıştır. İstasyon Caddesi’nden alınan girişe yakın olarak konumlanan ortak sosyal mekanlara halkın böylelikle kolay ulaşması sağlanmıştır. Üst kotta oluşturulan açık yaşam platformuna çıkan amfi de girişten algılanmaktadır. Üç ana avlu ve bu avluların platform ve zeminle ilişkilerinin kurguladığı yaşama yönelik ölçekli mekanlardan oluşan tasarım bu anlamda bir takım duyarlılıkları barındırmaktadır.

Öncelikle az katlı, avlulu yapı tipolojisi kullanıcıları ürkütmeyen, oluşan iç sokaklarla sürprizli mekanlar yaratan, avlularında etkinlik ve doğayla ilişkilenme şansı sunan bir yapılaşmadır.

Her ne kadar 2 ana avlu dışa açılabiliyorsa da çocuk mekanlarının ve kadın sığınma evinin korunaklı bir avlusunun olması kullanıcı psikolojisini olumlu yönde etkileyeceği düşünülmüştür.

Kadın, çocuk kullanıcıları açık teraslara, avlulara oradan da açık alanlara ulaştıran mekanlar silsilesi yapının genel mekânsal karakterini oluşturmaktadır.

Açık alanlarda önerilen açılabilir, kapanabilir örtüler iklim değişikliklerine göre yağmur sularını toplama, güneş enerjisini tutma gibi fonksiyonellikleriyle hobi bahçelerinin sulanması ve bahçenin aydınlatılması gibi işlevlere yardımcı olmak amacıyla önerilmiştir.

Künye

 • Yer
  : Kırklareli, Lüleburgaz
 • Tür
  : Yarışma Projesi, 1.Ödül
 • Konu
  : Kadın Akademisi Binası
 • İşveren
  : Lüleburgaz Belediyesi
 • Projelendirme Yılı
  : 2015
 • İnşaat Alanı
  : 6750 m2
 • Proje Ekibi
  : Deniz Dokgöz, Ferhat Hacialibeyoğlu, Orhan Ersan, Gülcan Afacan, Ibrahim Yiğiter, Sümeyra Erkmen