Paylaş
MANİSA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI VE ÇEVRESİ ULUSAL MİMARİ PROJE YARIŞMASI, 2011 - 2. MANSİYON

MANİSA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI VE ÇEVRESİ ULUSAL MİMARİ PROJE YARIŞMASI, 2011 - 2. MANSİYON

Manisa belediyesi hizmet binası ve çevresi için seçilen proje alanının kent içindeki konumu ve gelecekte bu alanın şehrin gelişen bölgesi olan Mimar Sinan Bulvarı’nın kuzeyiyle ilişkisinin güçlendirilmesi tasarımın ana kararlarında etkili olmuştur.

Şöyle ki; önerilen yapılaşmanın mevcut kent merkeziyle başlayan kentsel boşluğu kuzeye taşıması ve bu boşluğun sürekliliğini kesmemesi gerekiyordu. Bu nedenle belediye arsanın batı ucunda çözülürken doğu kısmındaki meydana doğru daha düşük yoğunluklu sosyal-kültürel tesisler ve ticari birimler çözülmüştür. Pazar-yeri yarıaçık  bir etkinlik alanı olarak bu kentsel boşluğa (meydanla) ilişmektedir.

Mevcut kent merkezinden gelen yayalaşmış aksların meydanla buluşması, meydanın pazar yeri ve sosyal-kültürel tesislerle ilişkisi, yayaların bu komplekse dahil olması ve belediye yapısına farklı kotlardan ulaşabilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır.

Belediye yapısı çevreden algılanabilmesi için görece yüksek bir kitlede çözülmüş, yatayda gelişen sosyal-kültürel tesisler yarıaçık teraslarla belediyeye bağlanmıştır. Pazaryeri kapalı hacimleri birleştiren tanımlı bir boşluk olarak -6.00 kotunda ele alınmıştır. Bu kottan otopark bağlantıları dolayımsız sağlanabilmektedir. Market ve pazara yönelik küçük satış birimleri de bu kotta çözülmüştür.

+8.00 kotunda Mimar Sinan Bulvarı’nı geçen yaya üst geçidi projenin açık terasına bağlanmıştır, bu kottan hem sosyal-kültürel tesislere hem de belediyeye giriş sağlanmaktadır.

Künye

 • Yer
  : Manisa
 • Tür
  : Yarışma Projesi, 2.Mansiyon Ödülü
 • Konu
  : Belediye Hizmet Binası, Pazayeri, Sosyal, Kültürel Tesisler
 • İşveren
  : Manisa Belediyesi
 • Projelendirme Yılı
  : 2011
 • İnşaat Alanı
  : 82.075 m2
 • Proje Ekibi
  : Deniz Dokgöz, Ferhat Hacialibeyoğlu, Orhan Ersan, Ecem öksüz, Deniz Coşkun