Paylaş
ALAÇATI EVİ, 2010

ALAÇATI EVİ, 2010

Loft Alaçatı projesi bizim için çok özel bir proje,çünkü hem tasarımcı hem uygulama ekibi hem de işveren olarak başından sonuna kadar bir duruşu ve varoluşu savunan insanların biraraya gelmesiyle oluştu .İnşaat sektörünün var olan üretim ve tasarım biçimlerine yeni bir soluk getirmek isteyen insanların işbirliği.

Genel olarak mimari yaklaşımımız Alaçatı gibi özel bir yerde hem var olan dokuyla zıtlaşmadan  hem de yeni ve modern bir şeyler yapabilme çabasıydı. Günümüz modern insanının yaşama  biçimlerini yadsımadan o dokuda var olabilecek bir yapı tasarlamaya çalıştık.  Mevcut yaklaşımlarında var olan alıntılama ve taklit tuzaklarına düşmeden tarihi dokunun içinde de yeni bir yapının nitelikli durabileceğini göstermekti amacımız. Bu yönleriyle yapının bölgedeki yapılaşmalar için cesaretlendirici bir örnek olacağını düşünüyoruz. Ayrıca ülkemizdeki yazlık konut üretiminin genel olarak mimarisini sorgulanmasının gerekliliğini de tartışmamıza neden oldu bu tasarım süreci. Yapı  bu sorgulamaların getirdiği bazı mimari çözümleri de içeriyor.

Son olarak tasarım sürecinin başından sonuna bizimle olan, projenin her detayıyla ilgilenen ve bizi her aşamada cesaretlendiren işverenimiz  Mimar Fatih Öztemel’e teşekkür ediyoruz.  Nitelikli yapılar karşılıklı anlayışa dayanan işbirlikleri ile ortaya çıkabiliyor.

Künye

 • Yer
  : İzmir,Alaçatı
 • Tür
  : Uygulama Projesi
 • Konu
  : Müstakil Konut
 • İşveren
  : Fatih Öztemel
 • Projelendirme Yılı
  : 2010
 • Proje Ekibi
  : Ferhat Hacıalibeyoğlu, Y. mimar ,Deniz Dokgöz, Y.mimar, Orhan Ersan, Y. mimar